Австралийският режисьор Питър Уиър (80 г.), автор на филмите „Обществото на мъртвите поети“ и „Шоуто на Труман“, получи почетната награда „Златен лъв“ на тазгодишния филмов фестивал във Венеция, предаде Ройтерс.
На 8 ноември е премиерата на „Конклав“ с Ралф (Рейф) Файнс и Изабела Роселини, съобщават от „Форум филм“.
В лентата на режисьора и носителя на „Оскар“ Едуард Бергер („На Западния фронт нищо ново“) участват също Стенли Тучи, Джон Литгоу, Карлос Диес, Лушън Мсамати, Брайън Ф. О‘Бърн.
Филмът отвежда в сърцето на Ватикана, където след смъртта на папата назрява скандал, който ще шокира света.
Адаптацията на едноименния роман на Робърт Харис разказва развиващата се в рамките на няколко дни история на кардинал Лорънс (Файнс), който е натоварен с отговорностите по избора на нов понтифик, след неочакваната смърт на досегашния обичан папа. Когато най-влиятелните лидери на католическата църква се с
Китаристът Ангел Демирев представя „По пътя на китарата“ на 6 ноември в първо студио на БНР, съобщават от радиото.
На сцената ще бъдат Петър Миланов – на акустична китара, и Христо Минчев – контрабас. „В изследване на нови цветове и нюанси, тримата музиканти ще разкажат за различните лица на един от най-чувствените инструменти – китарата“, разказват от БНР.
По думите им пиесите в програмата носят различна темпераментност и показват богатата душевност на един от най-талантливите музиканти в България. Ще звучат авторски композиции на Демирев и интерпретации на мелодии от различни краища на света.
Ангел Демирев е роден през 1987 г. в Стара Загора, в семейство на потомствени музиканти. Баща му Демир Дингилов е еди
Петдесетото представление на „Неведение“ ще се състои на 17 септември, на голямата сцена на Народния театър. Своеобразния юбилей на своя моноспектакъл актрисата Албена Ставрева посвещава на всички служители в българските театри, които са важна част от театралния процес, но винаги остават скрити зад завесата.
„Тъй нежен и снежен е тоя снежен човек и той ще живее чак... до пролетта. Така усещам театралните спектакли – нежен снежен човек. И за да се случи спектакълът, зад кулисите стоят толкова много хора. На тях посвещавам 50-ото „Неведение“ – те правят снега за нежния снежен човек. Железари, тапицери, шивачи, осветители, озвучители, асистент-режисьори, администрация, гримьори, реквизитори, хигиенисти и още, и още. На всички тези правачи на сняг за нашия нежен снежен човек. Благодаря&ldq
Дни на корейската култура ще се проведат за поредна година на 3 и 4 септември в Бургас.
За тях съобщават организаторите от Посолството на република Корея в България и домакините им в морския град - Регионална библиотека “Пейо К. Яворов“ и Културен център “Морско казино“.
Събитието, което преминава през София, Пловдив, Созопол и Варна с различна програма, обикновено представя различни аспекти от корейската култура като танци, музика, храна, игри, спортове и образование.
В Бургас програмата на 3 септември ще започне със среща и разговор на тема образование в Република Корея и разяснение какво представлява Глобалната корейска стипендия (Global Korea Scholarship, GKS), която предоставя възможност на студенти от цял свят да следват в корейски висши учебни заведения.
В същия ден в библиотеката е предвидена и среща с Цветелина Бор
Самодейният танцов състав на село Окоп, община Тунджа, завоюва първа награда на състоял се преди дни международен фестивал на изкуствата в област Верона, Италия.
Танцьорите са обрали овациите и вдигнали на крака публиката с „окопско инджексарлийско хоро“ от Тракийската фолклорна област и „тропанка“ от Добруджанския край, разказа Стела Петрова, секретар на читалище „Христо Ботев – 1929“ в селото.
Първата награда в една от възрастовите групи в категорията за народни танци им е присъдена единодушно от журито на международния фестивал „Звездите на Гардесано“, проведен край най-голямото италианско езеро – Гарда. В категорията са се съревновавали фолклорни състави от пет държави. Фестивалът обединява широк спектър от изкуства – народни танци, джаз пеене, опера, балет, изобразително изкуство, разказа още Петров
Той прави международен пробив с филма от 1975 г. „Пикник при Хенгинг Рок“, а през 80-те години започва работа в Холивуд. Сред другите известни филми на Уиър са „Свидетелят“ от 1985 г. с участието на Харисън Форд и „Зелена карта“ с Анди Макдауъл.
През 2022 г. режисьорът беше отличен и с почетна награда „Оскар“. Уиър потвърди по-рано тази година, че ще се пенсионира и се оттегля от режисирането на филми. Пред репортери във Венеция той каза, че амбициозните режисьори трябва да се върнат към основите на създаване на филми и да избягат от шума на съвременния живот.
В чест на Питър Уиър във Венеция беше показан филмът му от 2003 г. „Господар и командир“, в който Ръсел Кроу е в главната роля.
Уиър първоначално е искал да стане актьор, но после е решил, че е по-добре да застане зад камерата. Той обаче признава, че сърцето му е в музиката, припомня Ройтерс.
Люси Дяковска и Милица Гладнишка представят ABBA Symphonie с Плевенската филхармония в Разград.
Утре вечер, на 25 септември, на сцената на Народно читалище „Развитие 1869“ ще звучи любимата музика на АBBА в нов уникален прочит за симфоничен оркестър и поп гласове, съобщиха от културната институция в града.
Двете певици обединяват енергията и таланта си с Плевенската филхармония в концерта ABBA SYMРFONIE, посветен на 70-годишнината на Плевенската филхармония.
Композициите на шведската четворка оживяват при голям меломански интерес в цяла България. Разград е домакин на този завладяващ концерт от голямото турне, посочиха от институцията.
ABBA Symphonie имаше представяне на сцената на Летния театър в плевенския парк "Кайлъка" на 18 юни.
След Плевен турнето продължи с концерти в Сливен на 26 юни и в Пловдив на 29 юни. Днес ще се проведе к
Новият български филм „Аврора“ е за бурна романтична любовна история в условията на комунистическа България от 50-те години на миналия век, разказват от екипа на продукцията. Режисурата е на Джеки Стоев, създал едни от най-забавните и емблематични български филми, и неговия по-млад колега Никола Бошнаков.
Италиански комунист - журналист е изпратен в България на обмяна на комунистически опит, но тук най-изненадващо той намира любовта. Ролята е поверена на Брено Плачидо, италиански актьор и син на Микеле Плачидо, който снима за първи път у нас. Екранната му партньорка е българската актриса Константина Георгиева.
„Това е филм за абсурдите на комунистическия режим, за романса на двамата млади, които вместо живот в комунистическа България, избират този в капиталистическа И
Десетки граждани се събраха пред дома на Кирил Маричков, на софийската улица „Марин Дринов“.
В продължение на около час звучаха едни от най-известните песни на напусналия ни в петък музикант, както и от общия му репертоар с „Щурците“.
На живо, без музикален съпровод, хората се върнаха към хитове като „Клетва“ от филма „Вчера“, „Среща“, „Две следи“, „Вкусът на времето“, „Конникът“, „Аз съм просто човек“...
Около входната врата на кооперацията почитателите на Щуреца поставяха цветя и свещички.
Кирил Маричков си отиде в петък вечер, в село Селановци, община Оряхово, област Враца, където трябваше да има концерт. На 30 октомври роденият в София музикант тря
Университетът на Стафордшир е мястото, където през 2002 г. се срещат и събират музикантите Том Смит, Ръсел Лийч, Ед Лей и Крис Ърбанович в група Editors. Британската инди рок и постпънк група е сред най-успешните в своето поколение през последните две десетилетия, писа списание „Джи Кю“.
Editors излизат на сцената на зала 3 на НДК тази вечер като част от серията концерти Sofia Solid.
Крис Ърбанович напуска групата през 2012 г. и след него към Editors се присъединяват Джъстин Локи и Елиът Уилямс.
Групата първоначално свири под името (The) Pride, след това музикантите се спират на Snowfield и остават известни под това име, докато се сключват договор с лейбъла Kitchenware Records през септември 2004 г., сочи справка, публикувана във „Вог“.
Дебютният сингъл на групата е Bullets, който излиза на пазара като limited edition в 500 еди
С изложба в Плевен отбелязват 100 години от рождението на лиричното сопрано Катя Попова. Регионалният исторически музей (РИМ) представя албум-каталог и съпътстваща изложба „Катя Попова – позната и непозната, обичана и всепризната“.
Музеят избра да акцентира в Деня на народните будители чрез представяне на един от най-видните таланти в оперното изкуство, изпълнител от световна величина, каза ръководителят на отдел „Нова и най-нова история" на музея Десислава Близнашка.
Изложбата е изключително интересна и емблематична за града ни, защото за първи път пред плевенчани и гости в пълната си светлина се представя дарение, направено от семейство Попови след кончината на тяхната дъщеря, каза още Близнашка.
Показани са снимки, вещи и документи, които пресъздават личния и творчески път на певицата, наречена „Плевенския славей”.&n